Lékárnička na dovolenou

Zdroj: Isifa/Thinkstock
V minulém článku na Zdravě.cz jsme psali o tom, jak zvládnout s dětmi dlouhou cestu na dovolenou. Dnes si můžete přečíst, co všechno by měla obsahovat lékárnička na cesty.

Obsah lékárničky, kterou si s sebou vezmete na dovolenou, je třeba pořádně promyslet. Nákup léků v zahraničí se může nejen zbytečně prodražit, ale můžete zde také narazit na problém správné identifikace léků.

Stejné léky totiž mohou mít v každé zemi odlišný obal i název a kvůli případné jazykové bariéře nemusíte správně popsat, co přesně potřebujete. A také je možné, že některé léky budete nečekaně potřebovat již během cesty.

Co má lékárnička obsahovat

Samozřejmostí je vzít s sebou v dostatečném množství všechny léky, které pravidelně užíváte. Dále by ve vaší lékárničce neměly chybět tyto přípravky:

 • Léky proti horečce, které zároveň tiší bolest a působí protizánětlivě
 • Léky proti nevolnosti v letadle, automobilu, popř. mořské nemoci
 • Léky proti průjmu a dalším zažívacím potížím
 • Kapky nebo sirup proti kašli
 • Kapky nebo sprej proti rýmě
 • Kapky do očí
 • Krém nebo mast na opruzeniny
 • Tekutý pudr nebo gel s obsahem antihistaminika na poštípání hmyzem, požahání mořskými živočichy a rostlinami, proti svědivým vyrážkám
 • Přípravky proti alergii (i nealergiky může potkat nečekaná alergická reakce, třeba po štípnutí  hmyzu, to se týká především dětí)
 • Dezinfekce
 • Náplasti, obinadla
 • Jehly, pinzeta, nůžky a teploměr
 • Opalovací přípravky
 • Repelentní přípravky

Lékárnička na internetu

Pokud si přesto nejste jisti, zda máte sbaleny všechny potřebné léky, najděte si šikovný nástroj pro zkompletování lékárničky na dovolenou na internetu.

Na www.lekarnickanacesty.cz vám po zadání destinace, typu dovolené (odpočinková, aktivní, sportovní), počtu členů rodiny (počet a věk dětí) naskočí seznam doporučených léků, které byste mohli na dovolené potřebovat.

Navíc je možné si zde vybrané léky rovnou objednat, čímž ušetříte spoustu čas, což jistě při shánění ostatních nezbytných věcí na dovolenou přijde vhod.

Na internetu také najdete přehled povinných a doporučovaných očkování do konkrétních zemí.

Lékárnička na dovolenou patří do témat
 • ella246 04.07.2016 14:23:27

  Děkuji za tenhle článek, čeká nás letos první dovolená k moři i s dcerkou, které bude v té době rok, tak mám strach o to větší, aby něco nepodcenila. Čtu průběžně už několikátý článek na tohle téma a vždy něco dopíšu, už mám skoro A4 popsanou :D tak doufám, že nebudeme mít jeden kufr jen na léky, ale jak se říká, když je člověk připravený, málokdy se něco stane. Jinak se dost opakuje ta zmínka o průjmech, sama s tím zkušenost nemám, ale u moře jsem byla naposledy jako malá, takže tentokrát to asi nebudu nechávat náhodě a pro nás dospělé pořídím předem ten biopron forte a malé se někde zeptám, jestli taky něco je. Normálně dostává probiotické kapky, ale nevím, jestli taky nejsou potřeba nějaká speciální probiotika. Ale na druhou stranu ona tam nebude jíst ani místní jídlo ani vodu, takže by to snad mělo být v pohodě.

 • Poprvé letadlem Pacinečka 06.08.2015 12:57:32

  Dobrý den ,poletíme poprvé letadlem na dovolenou k moř.U moře už jsme byli, ale jen autobusem a s vlastní stravou, pěkně v apartmánech s kuchyňkou. Letos máme ale polopenzi a navíc s námi jedou i děti, takže počítám, že lékárnička bude vypadat rochu jinak, nebo spíš že zabere trochu víc místa. 'Protože krom běžných léků prp dospělé na bolest, průjem, zácpu, musím brát sebou to stejné i pro prcky. Nurofen , panadol čípky, stoptusin na kašel, espumisan kapky, fenstil kapky, kapky do uší jak jsem se dočetla kvůli letadlu...Taky jsem nám koupila biopron na zažívání, který už všichni zobeme. Je toho hodně co nesmíme zapomenout, teploměr ještě!!!

  • Re: Poprvé letadlem Sabina 22.08.2015 19:00:08

   Dobrý den, my jsme se práve z dovolené vrátili a já jsem totálně nabitá a plná nádherných zážitků a dojmů!!! Ani se mi nechce věřit, že už to máme za sebou!!! Takové přípravy, tolik let šetření a pak to tak rychle uteče?!! Není to fér ale návrat do reality je nutný!!! Hlavně jsem se sem vrátila, protože jsem tenhle článek četla pár dní pře odletem a ještě na popud čtenářek jsem si běžela koupit ten Biopron forte v Maxovi ho měli i v akci a ještě tsbletky anvíc. atak jen podávám sdělení, že buďto funguje a nebo se nám prostě zařívací potíže vyhnuli náhodou tak tako tak dovolená úžasná a příští rok, jestli nějak vyrazíme koupím zase!!!

 • Bez Biopronu ani ránu! Petra vetchá 03.06.2015 14:10:07

  Dobrý den krásný článek, například pro ty co cestují na dovolenou po dlouhé době nebo vůbec poprvé. Kždopádně bych ještě dodala jednu zásadu kterou dodržuji už asi třetí rok a to tu, že vždy 14 dní před plánovanou dovolenou a i po čas ní, beru Biopron Forte, doplněk stravy určený hlavně pro čas cestování a dovolených, kteý vás především ušetří střevních potíží. Mě se tedy osvědčil velice, protože já jsem teda dovolenou takřka celou problink... a prokaka..., tedy než jsem objevila právě Biopron...

 • Miruš 07.08.2014 22:09:12

  Naprosto souhlasím, mám dojem, že spousta lidí tohle dost podceňuje právě s tím, že přeci kdyby něco, tak lékárny jsou všude, což ale zaprvé nemusí být vždycky pravda, záleží na dané oblasti, kde může být lékárna třeba několik kilometrů daleko a zadruhé, jak píše lůca, ne vždy se v cizině prodává to, co u nás. Já zamlada taky jezdila jen s batohem a tím nejnutnějším a vycházelo mi to dlouho, ale pak jsem dostala obyčejný zánět močáku a trval mi sakra dlouho, protože ty jejich léky mi vůbec nepomáhaly. Od té doby s sebou vozím léky na močák, bolesti, náplasti, obvazy, panthenol, rehydratační roztoky hlavně kvůli dětem, probiotika též (ale doporučuju ten biopron forte nasadit už třeba týden před plánovaným odjezdem, můžete se tím vyhnout těm průjmům a všem střevním potížím) a teploměr.

 • lůca 23.07.2014 08:47:46

  Obsah lékárničky bych nepodceňovala, je lepší toho vézt víc než málo. V některých oblastech se léky dost těžko shání a ne všude se prodává to, co u nás v ČR. V lékárničce vozím obvaz, náplasti, repelent, nějakou mast na případné poštípání hmyzem, většinou brufen na bolesti hlavy, kapky do nosu - nejčastěji vincentku, na průjem biopron forte - je dobrý i na případné zažívací potíže, panthenol,dezinfekci, pinzetu a vaginální kapsle, kdyby se mi náhodou objevila mykóza.

 • Lékárnička na dovolenou CK Condor 08.11.2013 16:22:03

  Dobrý den, velice pěkný článek. Doufáme, že si čtenáři alespoň základní zdravotnické pomůcky jako je náplast a obinadlo vozí na cesty s sebou.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Cestování - dovolená patří do témat

Adresář

Poradna na téma Cestování - dovolená

Diskuze na téma Cestování - dovolená

 • 21.11.2014 16:11 Cestování jako relax

  Ahoj, máte to taky někdo tak, že relaxujete, když poznáváte nová místa? Já se za týden chystám na…

 • 14.07.2014 15:07 Cyklo diskuze

  Já jsem si koupila krásné kolo na moje cestování, takové krásné, ocelový RETRO rám :) hrozně se mi…

 • LucieJandova 14.09.2016 15:09 Cyklo diskuze

  Ahojte, chtěla bych se vás zeptat jestli by jste mi prosím neporadili s výběrem elektrokola. :) Dí…

 • PetraVas 08.12.2016 12:12 Cyklo diskuze

  Na cestování po městě jefajn kolo, které má celkemskladné a nepřílišrobustní parametry -…

 • Arthur gonzalez 27.01.2017 14:01 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Jsem Arthur Gonzalez soukromé věřitele nachází v USA.Do budete potřebovat osobní a obchodní nebo…

 • philip morgan 14.06.2017 13:06 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Má bez stresu a rychlé schválení vyžaduje osobní i obchodní nebo investiční fondy? Pokud ano,…

 • philip morgan 14.06.2017 13:06 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Má bez stresu a rychlé schválení vyžaduje osobní i obchodní nebo investiční fondy? Pokud ano,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku