Dovolená s dětmi - vyrazte pod stan!

Máte-li doma jen několikaměsíčního drobečka, možná jste se rozhodli letos žádnou dovolenou neplánovat, ale s příchodem léta začínáte měnit názor. Odrazuje-li vás vtíravá předtucha, že to tak malé dítě nemůže zvládnout, že bude přinejmenším rozmrzelé z cizího prostředí, vaše obavy jsou pochopitelné, ale jistě zbytečné.

Batolatům a malým dětem stačí k radosti skutečně málo, stanování je samo o sobě dobrodružstvím, v novém prostředí budou mít stále co objevovat a nebudou mít šanci nudit se. Jedině z nudy totiž plyne rozmrzelost, náladovost, zkrátka nutkání začít zlobit. Pokud jde o batole, vsaďte na zavedený režim, který zná z domova.

S miminkem pod stanem

Nepodléhejte tendenci být s miminkem stále ve stanu a v jeho blízkosti. Klidně podnikejte výlety s kočárkem, i když bude lepší naplánovat kratší vzdálenosti. Zvlášť je-li s vámi i starší sourozenec, který by se díky vaší přehnané opatrnosti začal brzy nudit. Nechte dítě lézt po trávě, v písku, užít si sluníčka a přírody. Můžete mu přibalit s sebou i malý bazének, pochopitelně se spoustou hraček, zatímco starší bráška nebo sestřička bude dovádět u rybníka.

Pečlivě si zajistěte stravování a lékárničku

I když doma svému miminku stravu připravujete zásadně sami, vyplatí se vzít s sebou na dovolenou několik kupovaných jídel ve sklenici, které vydrží třeba i delší cestu autem v horkém počasí. Přesvědčte se však, že jsou určeny pro věk vašeho miminka, aby v něm např. nebyly kousky, které by ve ztížených stanovacích podmínkách nebylo jak a čím rozmixovat. Rozhodně nezapomeňte na dobře vybavenou lékárničku, vhodné opalovací krémy, repelenty a přípravky k odpuzení klíšťat, mastičky či roztoky k ošetření štípanců.

Názor odborníků na stanování s dětmi

Odborníci doporučují stanovat s dětmi až okolo věku 2 - 3 let, nedoporučují stanování dětem mladším šesti měsíců (nedostatečná tělesná schopnost regulace teplot, neukončené základní očkování.) Jak zmíněno výše, je dobré zachovávat v rámci možností zavedené domácí rituály ohledně stravování, spánku a hygieny. Dbát na to, aby malé děti během nocování pod stanem neprochladly, nebo se naopak nepřehřály. Teplotní rozdíly ve dne a v noci nemusí každé dítě snášet bez problémů. I v parném létě se hodí přibalit teplou deku, fusak, teplejší teplákovou soupravu nebo bundičku. Po pobytu venku VŽDY pečlivě zkontrolovat, nemá-li dítě na těle klíště.

Dovolená s dětmi - na co si dát pozor při stanování

Než začnete stavět stan, pečlivě zkontrolujte vybrané místo, můžete narazit na střepy, rybářské háčky, nedopalky cigaret, ostré předměty, psí výkaly. Dále věnujte zvýšenou pozornost možnosti výskytu jedovatých hub a rostlin, buďte opatrní také u táboráku, aby si děti nepřivezly z prvního společného stanování nepříjemná poranění a popáleniny. Připravte se na minimální komfort, ztížené hygienické podmínky, pravděpodobně bez možnosti využití přebalovacího pultu či mikrovlnné trouby. Všechny věci a oblečení uchovávejte v igelitu, aby nezvlhly, mějte po ruce dostatek vlhčených ubrousků a plen, mast na opruzeniny. Nezapomeňte přibalit baterku! Hodit se bude také termoska a další nezbytné vybavení pro malé i velké táborníky.

Foto: Pixabay.com

Dovolená s dětmi - vyrazte pod stan! patří do témat
 • Janků 13.11.2014 00:08:18

  Sice chodím na ryby, alestan doma nemám, zatím jsemsi vystačil jenom sdeštníkem. Teď si chci, alekoupit stan se kterým můžujak na ryby tak i s dětminěkam do přírody. Jak jsemse dívalhttps://www.chytapust.cz/Magazin/Novinky/Nejznamejsi-znacky-rybarskych-bivaku-ktere-prodavame-a-jejich-vyhody tak se milíbí ten nejlevnějšíK-Karp Bivak Phoenix Bivvy.Myslím, že perfektněsplňuje moje kritéria. Máteněkdo zkušenosti s toutoznačkou?

 • Penzion Alenka 04.08.2014 12:57:27

  Kamkoliv, hlavně do přírody;-)
  P.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Cestování - dovolená patří do témat

Adresář

Poradna na téma Cestování - dovolená

Diskuze na téma Cestování - dovolená

 • 21.11.2014 16:11 Cestování jako relax

  Ahoj, máte to taky někdo tak, že relaxujete, když poznáváte nová místa? Já se za týden chystám na…

 • 14.07.2014 15:07 Cyklo diskuze

  Já jsem si koupila krásné kolo na moje cestování, takové krásné, ocelový RETRO rám :) hrozně se mi…

 • LucieJandova 14.09.2016 15:09 Cyklo diskuze

  Ahojte, chtěla bych se vás zeptat jestli by jste mi prosím neporadili s výběrem elektrokola. :) Dí…

 • PetraVas 08.12.2016 12:12 Cyklo diskuze

  Na cestování po městě jefajn kolo, které má celkemskladné a nepřílišrobustní parametry -…

 • Arthur gonzalez 27.01.2017 14:01 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Jsem Arthur Gonzalez soukromé věřitele nachází v USA.Do budete potřebovat osobní a obchodní nebo…

 • philip morgan 14.06.2017 13:06 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Má bez stresu a rychlé schválení vyžaduje osobní i obchodní nebo investiční fondy? Pokud ano,…

 • philip morgan 14.06.2017 13:06 Potřebujete naléhavou půjčku?

  Má bez stresu a rychlé schválení vyžaduje osobní i obchodní nebo investiční fondy? Pokud ano,…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku